Lehet, hogy visszakaphatja a már kifizetett 50 ezres bírságot
Egy jogász szerint a befizetett kamerás bírságokat is vissza lehet követelni. Mindenképpen érdemes elkezdeni valamelyik alábbi eljárást, ha friss a büntetés, mert ketyeg az óra.
Egy jogász szerint a befizetett kamerás bírságokat is vissza lehet követelni. Mindenképpen érdemes elkezdeni valamelyik alábbi eljárást, ha friss a büntetés, mert ketyeg az óra.
Amíg dűlőre jutnak az illetékesek, hogy szabályos-e kamera alapján bírságolni, érdemes inkább ismerni a helyeket, ahol a kamerák dolgoznak.
Nehéz eldönteni, hogy mi az elkeserítőbb: az, ahogyan a kamerás bírságolás hatékonysága rámutat, hogy milyen sokan hagyják figyelmen kívül a KRESZ-t, vagy a bírságok sokkoló összege, netán a hivatalok egymásnak ellentmondó jogértelmezése a bírságolásról. Mindenesetre most egy újabb helyszín jelentkezett be rettegett pénzbehajtóként.
Tényleg van, aki még mindig nem veszi észre, vagy csak nem akarja betartani a Bécsi út - Szépvölgyi út kereszteződésében lévő, jobbra kanyarodási tilalmat?
Rendszeresen előfordul, hogy a rendőrség "idő előtt" behajtja a büntetést az autósokon, például nem várják meg a panaszok elbírálását. Pedig a gyorshajtókról készült fényképek gyakran homályosak, mások azt kifogásolják, hogy túl magas a bírság, nem is mentek olyan gyorsan. Ráadásul vitatták az érintetteket képviselő cég jogosultságát az eljárásban való részvételre is. Egy ez utóbbi miatt indult és júniusban született jogerős bírósági verdikt alapján – melyen több ezer autós ügye múlhat – a rendőrök rosszul értelmezik a törvény.
Négy év huzavona és két elmarasztaló bírósági döntés után sem tett le a rendőrség egy 50 ezer forintos közlekedési bírság behajtásáról. Hiába mondta ki többször az igazságszolgáltatás, hogy a hatóság jogsértően járt el, újra kiszabták a bírságot.
Kivette a közigazgatási bírságok kiszabásáról szóló határozatok szövegéből a rendőrség azt a kifogásolt részt, amelyet ugyan egy alkotmánybírósági határozat megsemmisített, de a testület visszacsempészve alkalmazta. Ezt a gyakorlatot egy alkotmányjogász törvénysértőnek mondta tavaly a hvg.hu-nak. A testület részéről akkor azt válaszolták, hogy szerintük minden rendben van azzal, hogy nem a pontos jogszabály-szöveget használják. Ugyanakkor idén január 1-jétől ők maguk módosítottak ezen a gyakorlaton.
Eddig a külföldi rendszámú autósokon csak akkor tudták behajtani a gyorshajtásért kiszabott bírságot, ha a helyszínen megállították őket, és addig nem mehettek tovább, amíg ki nem pengették a büntetés összegét. November 7-től már nem biztos, hogy megmenekülnek, mert egy uniós megállapodás alapján az autósok adatai könnyen lekérdezhetőek lesznek, s ezáltal könnyebben beszedhetőek a bírságok.
Bármilyen abszurd, "beleírt" a rendőrség a közlekedési szabályszegésekről szóló kormányrendeletbe, és ez alapján büntet, ami nyilvánvalóan jogszabályellenes – állította a hvg.hu-nak egy szabálysértési ügyekkel foglalkozó cég vezetője. Egy lapunknak nyilatkozó alkotmányjogász szerint is jogellenes a gyakorlat. A hvg.hu megkeresésére ugyanakkor egyelőre sem a Belügyminisztérium, sem a rendőrség nem válaszolt cikkünk megjelenéséig.
Míg 2010-ben még csak 21 millió forintot, addig tavaly már 615 milliót hajtott be a rendőrség szabálytalankodó külföldi autósoktól, ez a tétel azonban még mindig töredéke az összes, autósokkal szembeni intézkedésnek. A behajtás még mindig nem megy jól, de arra már rájöttek, hogy ha többet bírságolnak, a külföldiek egy része azt be is fizeti. Emiatt viszont már felbukkantak itthon az arab és afrikai rendszámú autók is.
Tavaly 125 ezer esetben volt kénytelen a rendőrség a kiszabott bírságot elengedni, mert kiderült, hogy nem jártak el elég körültekintően, emiatt legalább 3.75 milliárd forinttól esett el a költségvetés.
Tavaly jól teljesítette a rendőrség az elvárásokat - bevételi szempontból. A központi költségvetésben előírányzott 16 milliárd forint helyett az egyenruhások a közigazgatási és szabálysértési bírságok terén 19,1 milliárd forintot osztottak ki. Érdekes egyébként, hogy a közlekedési szabálysértések miatt évek óta egyre kevesebb büntetést szabnak ki.
Már ma is túlburjánzik a rendőrség közigazgatási bírságolási gyakorlata, és ez várhatóan csak fokozódik az április 15-ével életbe lépő, a szabálysértésekről, szabálysértési eljárásokról szóló törvény korábbinál szigorúbb szankciókat lehetővé tevő módosítása után - mondta a hvg.hu-nak Kovács Kázmér ügyvéd, a Magyar Autóklub Jogi és Érdekvédelmi Bizottságának vezetője. Az új szabályozás nem ismeri például a végszükség vagy a tévedés fogalmát sem, így a vajúdó nejét kórházba szállító, gyorshajtáson ért férj esetében sincs mérlegelés.
Több tízezer forintot utal vissza a rendőrség azoknak, akik gyorshajtás miatt kiszabott közigazgatási bírságukat első értesítésre nem, hanem csak az autó forgalomból való kivonásával való fenyegetés hatására fizették be. Ez az összeg azért jár vissza, mert miután a hatóság értesítése süket fülekre talált, az adóhivatal automatikusan levonta az illetőtől a bírság összegét, és a később teljesített fizetéssel végül is duplán bírságolták a gyorsan hajtót, ami jogsértő. Az egyik bírság visszajár.
A JogIQ blog szerzője egy konkrét eseten keresztül bemutatja, hogyan lehet elkerülni a közigazgatási bírságot. Persze ehhez az is kell, hogy ártatlanok legyünk.
A rossz helyen parkoló autós felháborodott, hogyan lehet ugyanazért a cselekményért két bírságot kapni.
Az önkormányzat kontójára száguldozik Ajka MSZP-s polgármestere - olvasható a HírTV honlapján. Schwartz Bélát gyorshajtás miatt háromszor is 30 ezer forintos közigazgatási bírság megfizetésére kötelezte a Vas Megyei Rendőrkapitányság, a büntetést azonban az ajkai önkormányzat fizette ki helyette.